הסיפור של עמית

עמית לרנר

כיזמית חברתית וככלכלנית ראיתי את הכשלים של השיטה הכלכלית הנוכחית והבנתי שמוכרחה להיות דרך אחרת שבה עושים עסקים בעולם הזה.

 אי אפשר להמשיך יותר להתנהל בעולם במצב של עסקים כרגיל.

אי אפשר יותר להתנהל בעולם תחת שיטה כלכלית הרסנית, שיטה שגורמת לעשירים להמשיך ולהתעשר על חשבון כל השאר.

 מוכרחה להיות דרך אחרת רק  שצריך למצוא אותה, אולי קצת להמציא אותה ובעיקר לסלול אותה יחד. ניתן לעשות זאת רק ביחד. ביחד עם חזון משותף  של תרבות דמוקרטית בת קיימא נוכל ללכת יחד בדרך לעולם חדש.

הביחד הזה הוא ענק הוא בא לידי ביטוי באינספור ארגונים, ואנשים שמהווים חלק מתנועה שקטה וגדולה שמתעוררת בעולם ויוצרת את ארגוני המחר ואת התנאים לחיים בעולם טוב יותר.  ללכת ביחד בדרך לעולם החדש – זה המסע שלי!

בדרך זו אני הולכת מאז   תחילת 2010 כשפגשתי את  צילה פירן קרני  שהיתה מהמייסדים של  Knowmads    (בית ספר לעסקים למען העולם בהולנד), ויחד חברנו כדי להקים בית ספר דומה בישראל. דרכה הכרתי  את המתודולוגיות החדשניות שמאפשרות לעשות את הדרך כמו שצריך בשקיפות ,שיתופיות והרבה אהבה. הכל התעצם כמובן במחאת הקיץ של 2011 שהובילה אותנו לייצר את קורס סוכני מעבר יחד עם מרכז השל , לכל אותם הפעילים במטרה לתעל את האנרגיות של המחאה לאנרגיות של יזמות חברתית. במסגרת זו התנסתי לראשונה בעיצוב הקורס ובהנחייה במתודולגיות החדשניות , בקבוצה של כעשרים פעילים מרכזיים מקצוות שונים של מה שהיה אז “מחאת האוהלים”. הקורס הוכתר בהצלחה. נוצרה שפה ורצון של חלק גדול מהמשתתפים להמשכיות.  

חויית הקורס הדהדה בקרב תנועת המחאה, וסביב עצרת ה12 במאי 2012 בהובלתה של מאיה רימר, מאות פעילים,  אלפי אזרחים, עיתונאים ונבחרי ציבור נחשפו לתפיסות קוד פתוח, חיבור גלובלי, קיימות ותודעת רשת בהובלה מרכזית וברורה של בוגרי קורס סוכני המעבר.


לאור פניות רבות לקורס נולד רעיון ל “קראש קורס”, אפשרות של תהליך קבוצתי משמעותי וייחודי, באותה הרוח, בשלושה ימים דחוסים. וזו היתה ההזדמנות להתנסות השנייה שלי במתודולוגיות החדשות. הייתי חלק מהצוות שהוביל את הסמינר מטעם מרכז השל יחד עם עוד אנשים בניהם צילה פירן קרני ומאיה רימר. 

בסמינר ביקשנו להתמודד עם השאלות של מנהיגות, קיימות ויצירה,שאלות שהרגשנו שיכולות להתחבר לשיח הקיים, וכך להעמיק את העשייה והקריאה לעולם טוב יותר.

כך מצאתי את עצמי חלק משדה של הנחייה והפקה שלו היו עוד שותפים רבים והוצאנו לפועל את סמינר “אז מה כן?” אליו הגיעו קבוצה מגוונת עם פעילי מחאה בתקופת מעבר, אנשי פרמקוצ’ר, חינוך, אומנות, קיימות, פעילים מחוייבים שמוכנים ליצור את מה שעובד. גם סמינר זה היה בנוי במתכונת של הנחייה משותפת ומשתפת ברוח המתודולגיות להנחיית שיח משמעותי מבית AOH ועוד טכנולוגיות אחרות לתהליכים משמעותיים. התכנים של הסמינר עסקו ביזמות חברתית והשאיפה ליצור בתוך התנאים הקיימים אירגונים ויוזמות ברוח הקיימות הסביבתית, הכלכלית והחברתית.

התחנה הבאה עבורי בשפה החדשה הזו הייתה כשנסעתי עם צוות מטעם מרכז השל לסמינר AOH באנגלייה. שם למדתי את ההמשגות לתהליכים האלו שהתנסתי בהם, והעמקתי את הידע על הכלים והמתודוליות הקיימים יחד עם חיזוק תחושת השייכות לקהילה הגדולה שפועלת בעולם בתחום זה.

מאז אני מביאה את החשיבה הזו לכל מקום שבו אני נמצאת, בשאיפה להכניס את התהליכים הללו למסלול לתואר ראשון לניהול עסקים חברתיים בסמינר הקיבוצים ולארגון שבו אני עובדת – המכון לחינוך דמוקרטי.

 עמית